2008. november 6., csütörtök

Obama vallása

Köztudott, hogy az amerikai társadalom európai mércével mérve rendkívül vallásos. Szinte minden amerikai hisz Istenben, egy harmaduk rendszeresen látogatja az istentiszteleteket, az egyházi közösségek a civil társadalom és a szolidaritási háló erős támaszai. [Adatok az amerikai vallásosságról.] Ugyanakkor az állam nem támogat a költségvetésből egyetlen vallási közösséget sem, az állami iskolákban nincsen vallási oktatás: nem az állam alapul a vallásra, hanem a társadalom. Az iszlámmal kapcsolatos konfliktus felerősítette a vallás társadalmi jelentőségének tudatát, és más keresztény kezdeményezések, pl. pro life mozgalmak vagy a kreacionizmus vagy még inkább egyfajta tradicionalista fundamentalizmus Bush politikájának és pozíciójának bázisát jelentette. Nem közömbös tehát a kérdés, az új elnök, Barack Obama milyen módon viszonyul a társadalom e dimenziójához.
2006-ban a Washington Post kommentátora azt írta, J. F. Kennedy 1960-as beszéde óta nem hallott olyan hitelesen vallani amerikai politikust a saját megtéréséről, hitéről, kételyeiről. Obama szerint az amerikai társadalomban újra meg kell vitatni a vallás helyét és szerepét, s a hívő embereknek saját hitük tanításait mindenki számára elfogadható egyetemes értékek nyelvén kell megfogalmaznia, hogy a különböző hitvallások ne bomlaszthassák az amerikai társadalmat. [Élőben]
Obama keresztény vallású, de kenyai muzulmán apja révén muzulmánnak is tekintik. Személyében szimbolikusan jelen van az, amiért folyamatosan síkra szállt: a keresztény és a muszlim világ békéjéért, az iraki háború bejezéséért. "Obama igazi győzelme az iraki béke legyen" - mondta Shlemon Warduni iraki püspök, amikor Obama választási sikerét látta.
A mai amerikai generációt Józsue nemzedékének nevezte. Az amerikai civil vallási identitás egyik alapvető metaforája, hogy Amerika a megígért ország, amelyre Józsue vezette be a zsidókat a pusztai vándorlás után. Józsue arra épített, amit Mózes előkészített. Bármit teszünk - mondja Obama - csak azért tehetjük, mert Isten velünk van.
A hit az igazságosság forrása. Isten képesít arra, hogy azt is megtegyük, ami lehetetlennek látszik, annak érdekében, hogy Amerikában mindenkinek méltó élete lehessen. - XVI. Benedek pápa üdvözlő táviratban gratulált Obama győzelméhez és biztosította róla, hogy imádkozni fog érte.