2008. február 16., szombat

Koszovó

Február 17-ét jelölte meg Hashim Thaçi a koszovói demokrata párt (DKP) elnöke, a függetlenség napjának. A Koszovó Krízis Központ utolsó jelentése 1999. október 26-ről való, amikor már a tömegmészárlásokat feltárták és a nemzetközi összefogás a békét biztosítani tudta. A közel tíz év nem hozott valódi megnyugvást a háború súlytotta területnek, forrong a Balkán - mint szokása. Szerbia elveszítette Montenegrót, most elveszíti Koszovót. Olyan tartományok önállósulnak államként, amelyek soha nem voltak önálló államok, de amelyek tartományi önállóságát Milosevič vette el. A térségben a XIX. századot írják újra.



Koszovóban, amely Szerbia dél-keleti részén terül el, keletről Albánia, délről Makedónia és Montenegró határolják, kevesebb mint két millió ember él, de a lakosság 70%-a 30 évesnél fiatalabb. A lakosság 90%-a albán, a többi szerb.
Az albánok közepesen vallásosak, ne feledjük, hogy Albánia volt a világ első és egyetlen hivatalosan ateistának deklarált állama. A koszovói háború előtt több mint 500 mecset volt és sok szufi tekke (imahely). Ezek felét a háborúban megsemmisítették. Az imámokat Pristinában képzik. Koszovóban mintegy 65.000 katolikus is él, akik albánok vagy horvátok. Makedónia önállósodása óta 55 pap látja el a híveket egy apostoli adminisztratúra kötelékében, amely közvetlenül a Szentszék alá rendelt. A püspök Dode Gjergji (1963). A térségben Albániához hasonlóan aktívak a ferencesek. Az ortodoxok püspöke Artemije Radosavljević (1935) a raskoprizreni eparchátus élén (Eпархија рашкопризренска). Ő képviseli a tárgyalásokon a szerb kisebbséget. Nagy kérdés, hogy az etnikai feszültségek és a vallási sokféleség milyen erővonalakat jelöl ki az elkövetkező napokban.

A prizeni mecset




Ugyan
honnan tudhatnám mi a gyerekkor fiam
inkább egy mese
ha nem nőtt bölcsességfogad
fogaddal nem törhetsz fel diót
anyaméhben úszol
sejtekben és szövetekben növekszel
fájdalmamból táplálkozol fiam
ez nem gyerekkor nem nem
sírás átvirrasztott éjszaka
fehér anyatej csöppjei
gázok mérgek ablak
finom ajkak
piciny fülcimpák
nem tudom mi a gyerekkor
rendőrkordon demarkációs vonal
faji elkülönítés
vagy áldó vágyakozás
korán jött a felnőttség
hol marad a gyerekkor fiaim
inkább egy mese
ha nem nőtt bölcsességfogad
fogaddal nem törhetsz diót

(Flora Borovina, koszovói költőnő verse)